Tineret Buzau 2007
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009

Go down 
5 posters
AuthorMessage
tineret_buzau2007

tineret_buzau2007


Posts : 44
Join date : 2008-10-11

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSat Aug 08, 2009 10:50 am

dragi mei dupa cate shtitzi marti ar trebui sa plecam in marea aventura nordica....dar ca de obicei multa neseriozitate....cei care in urma cu un an se lamentau sa fie primiti in echipa acuma s-au retras......in concluzie avem nevoie de 2 persoane 18+ ...se face deplasare cu masina cu data de plecare 11 august revenire in jur de 4-5 septembrie...asta cuprinde atat programul din letonia(11 zile dar shi minunata calatorie pe care vrem sa o facem...shi anume polonia,lithuania,estonia + o vizita de 2 zile in helsinki(finlanda) ...asta insumeaza cam 5000 de km 5 capitale 14 orase....prog va vi o combinatie de proiect cu outdor PRET ...APROX 500 EURO =CAZARE, MANCARE+ TRANSPORT+ BANI DE BUZUNAR!VREM 2 VOLUNTARI!O OCAZIE UNICA CARE NU CRED CA SE MAI POATE REPETA PREA CURAND....pt comparatie incercati sa refaceti traseul folosind cea mai ieftina oferta turistica...noi am incercat shi a iesit la minim 1500 euro ...fara bani de buzunar!asteptam replay-uri...ar fi pacat sa pierdem un program asha de fabulos!!!!
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSat Aug 08, 2009 1:37 pm

cum adica mai e evoie de 2 oameni?nu era echipa completa pt acest proiect?
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
ella.marin

ella.marin


Posts : 2
Join date : 2009-07-24
Location : Buzau

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSat Aug 08, 2009 1:40 pm

era toata echipa doar ca s-au mai si razgandit. vrei sa mergi?
Back to top Go down
http://cartilemariei.wordpress.com/
Vizitato
Guest




LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSat Aug 08, 2009 1:51 pm

din moment ce se pune pe forum si se zice ca este nevoie de oameni mi se pare normal..:!
Back to top Go down
bunnyfer
Guest




LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Scrisoare circulara (nu chiar catre principii Europei)   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSun Aug 09, 2009 12:50 am

Evil or Very Mad asa ceva nu se face......avem pretentia ca suntem oameni seriosi care fac parte dintr-o asociatie serioasa si ca incercam sa reprezentam Romania cu seriozitate. No E doar o impresie.....E posibil sa renunti la un proiect cu doar cateva zile inainte de plecare? confused (exista pt orice pe lume ceea ce se numeste "preaviz"- pt dat afara din casa, pt disponibilizare la locul de munca, etc......)
Sa facem un mic exercitiu de imaginatie: altii dintre noi, daca am fi stiut din timp ca locurile pt acest proiect au fost ocupate dar cu foarte multe semne de intrebare Question , poate am fi vrut sa participam si ne-am fi pregatit din timp in acest sens; poate ca acum cineva nu s-ar mai fi zbatut in fel si chip sa gaseasca 2 voluntari pt a salva onoarea asociatiei Embarassed , pe care, nu-i asa?, o reprezentam cu totii cu mandrie si onoare (cand ne convine la o adica). Pot sa inteleg si principiul "suntem tineri Cool , ce ne pasa, cand viata e asa frumoasa?", pt ca am avut si eu aceasta varsta (slava Domnului ca am depasit momentul) cand credeam ca totul mi se cuvine, ca TREBUIE sa existe oameni carora sa le pese de binele meu si care sa imi dea, fara sa ma gandesc macar o secunda scratch daca realmente merit ceva. Dati-mi voie sa reiterez celebrul slogan dintr-un spot publicitar care zice ca "Romania va creste prin bun simt si responsabilitate" Exclamation Exclamation Exclamation (si iata un exemplu viu, fie el si la nivel micro, ca acest slogan are un caracter profund utopic si ca probabil Romania va ramane pururi asa cum e acum silent )
Ma opresc aici, nu inainte insa de a preciza ca : si eu, inainte de a pleca in proiectul din care tocmai m-am intors am avut o sumedenie de obstacole (de ordin personal) de depasit (si nu mi-a fost usor, dar am evaluat situatia cu multa atentie inainte de a ma inscrie, iar din momentul in care am facut-o nu am mai dat inapoi pt nimeni si nimic in lume ); desi ne numim "Tineret Buzau", partea cu "tineret" nu ar trebui sa o luam chiar ad literam si sa adoptam un comportament pueril (nu mai suntem la gradinita: asemenea ezitari sunt impardonabile Neutral ). PS: mai exista in lumea asta si un model conform caruia, in momentul in care - din varia motive- te sustragi unei activitati in care stii ca este nevoie de participarea-ti, de bon ton ar fi sa oferi si alternative, respectiv sa iti gasesti inlocuitor. Zic.
Back to top Go down
bunnyfer
Guest




LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: PS:   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSun Aug 09, 2009 1:16 am

am uitat sa mentionez ca am remarcat ceva....... Suspect in general, pe acest forum, mare agitatie mare pt diverse subiecte......dar pentru un post atat de serios si transant, care atinge un subiect cat se poate de concret si sensibil, doar 3-4 reply-uri si in rest.............o tacere de mormant......Ma rog, se zice ca si tacerea e un raspuns, nu? silent Das ist fantastisch (NICHT) ! Mad
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSun Aug 09, 2009 7:54 am

bunnyfer wrote:
E posibil sa renunti la un proiect cu doar cateva zile inainte de plecare? confused (exista pt orice pe lume ceea ce se numeste "preaviz"- pt dat afara din casa, pt disponibilizare la locul de munca, etc......)
Sa facem un mic exercitiu de imaginatie: altii dintre noi, daca am fi stiut din timp ca locurile pt acest proiect au fost ocupate dar cu foarte multe semne de intrebare Question , poate am fi vrut sa participam si ne-am fi pregatit din timp in acest sens; poate ca acum cineva nu s-ar mai fi zbatut in fel si chip sa gaseasca 2 voluntari pt a salva onoarea asociatiei

Aici sunt de acord cu bunnyfer. Daca as fi aflat cu suficient timp in urma as fi renuntat la proiectul "meu", pentru care s-ar fi gasit muuuult mai usor 1 inlocuitor, deoarece erau destui doritori la momentul aprobarii. Dar cum biletul de avion nerambursabil si deloc ieftin a fost deja cumparat, iar perioadele de desfasurare ale celor doua proiecte coincid, imi e imposibil sa mai fac ceva in legatura cu asta. Mad Am mai spus acest lucru, dar nu strica sa o repet (asta ca sa dau un exemplu concret ce sustine afirmatia citata mai sus).

In ceea ce priveste celalalt comentariu al lui bunnyfer... cred ca tacerea respectiva se datoreaza faptului ca neavand o solutie la problema cu care se confrunta echipa incompleta a proiectului, multi poate nu au vrut sa-i demoralizeze si mai mult prin comentarii deloc salvatoare ( eu cel putin am avut problema asta, confused dar in cele din urma m-am gandit ca tacerea ar putea fi confundata cu nepasarea, ceea ce ar fi chiar mai rau. asa ca m-am hotarat sa arat ca macar imi pasa de situatia creata.)

Good luck, guyz!
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
ella.marin

ella.marin


Posts : 2
Join date : 2009-07-24
Location : Buzau

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSun Aug 09, 2009 8:51 am

Nu mi se pare normal ca sa te retragi cu cateva zile inainte.Cei care plecati sau vreti spuneti de la inceput da sau nu. Ganditi-va ca ii incurcati si pe ceialalti si va cam pierde credibilitatea.In loc sa fie o asociatie unita in care seriozitate, maturiatea si munca sa primeze de data asta a primat neseriozitatea.
Nu ma refer la leaderul vostru ci la cei care va retrageti brusc. Tind sa cred ca pentru voi uneori apare ceva pe ultima suta de metri care este de multe ori mai important decat ceea ce stiati ca vreti sa faceti (si v-ati dat acordu)de saptămani bune inainte. Crying or Very sad Nu ii jude pe cei care au renuntat dar gestul lor nu a fost deloc bine ales si cugetat.
Back to top Go down
http://cartilemariei.wordpress.com/
hristina

hristina


Posts : 22
Join date : 2008-10-15

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSun Aug 09, 2009 9:08 am

exista o oarecare sansa ca totusi sa mergem, chiar daca o sa fim considerati neseriosi, ne incapatanam sa mergem. acum suntem 2 +- 1 (de care nu stim nimic Neutral )
a mai aparut o alta problema: neseriozitatea ne-a fortat sa ne concetram asupra gasirii unei echipe de 4 in loc de 5 asa cum cere proiectul, astfel incat am neglijat responsabilitatile noastre. acum avem de facut 5 filmulete despre stereotipiri despre despre fiecare din tarile: Turcia, Grecia, Letonia, Estonia si Suedia, dar timpul este foarte scurt(pana pe 14 august trebuie sa le avem) si noi inca nu avem echipa, inca mai cautam voluntari (marti, 11 august plecam).
daca aveti idei, linkuri, filmulete va rog sa le postati aici sau sa le trmite-ti la calcan_cristina11@yahoo.com
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSun Aug 09, 2009 9:21 am

cred ca cel mai usor ne vin in minte stereotipuri in legatura cu turcia... oricum, o sa incerc sa vin cu ceva idei sau chiar sa fac ceva clipuletze. Nu pot sa promit nimic spectaculos, dar o s fac tot posibilul sa va ajut Wink si poate ca nu voi fi singura
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
hristina

hristina


Posts : 22
Join date : 2008-10-15

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSun Aug 09, 2009 11:01 am

multumin symyna>Very Happy<
Back to top Go down
oanat.
Guest




LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeSun Aug 09, 2009 11:22 am

SUEDIA:

LETONIA+ESTONIA:

SUCCES!!!
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 6:46 pm

bunnyfer wrote:
am uitat sa mentionez ca am remarcat ceva....... Suspect in general, pe acest forum, mare agitatie mare pt diverse subiecte......dar pentru un post atat de serios si transant, care atinge un subiect cat se poate de concret si sensibil, doar 3-4 reply-uri si in rest.............o tacere de mormant......Ma rog, se zice ca si tacerea e un raspuns, nu? silent Das ist fantastisch (NICHT) ! Mad
ei bine, in situatia asta, am crezut ca a posta parerea mea pe forum nu este tocmai solutia ideala, asa ca am incercat sa gasesc pe cineva care ar putea merge, dar problema evidenta este timpul, nu poti anunta pe cineva cu trei zile inainte de plecare...stii exista un proiect, plecare este marti...nu vrei sa mergi...e aiurea, insa am incercat...
insa nu putem sa-i judecam nici pe cei care au renuntat, este problema lor de constiinta, iar cu astfel de stereotipuri ne vom lupta toata viata de aici inainte, in romania, mi se pare trist, dar se pare ca solutiile existente, nu sunt de efect. nu se mai poate face nimic:-?? insa, sa speram ca fata care vroia sa mearga a avut acordul parintilor ei si ca au pklecat acolo, chiar daca cu o echipa minima. sa ne amintim ca eduard face tot posibilul, de fiecare data, sa creeze o alta imagine asupra romaniei, oriunde se duce...dar se pare ca noi, pur romanii-intotdeauna ne asteptam ca ceilalti sa faca ceva pentru noi, ceilalti care nu sunt 100 % romani...
sper ca noi, toti ceilalti, sa invatam totusi cate ceva din aceste lucruri si sa nu ne lasam doborati...sa incercam sa luptam pentru seriozitatea romanilor si pentru imaginea noastra inafara granitelor...ar trebuii ca toti hasdeeni sa invete cate ceva de la o colega mai veche de-a lor, dar nu numai ei...

in legatura cu informatiile despre stereotipuri, este greu de gasit ceva de valoare pe internet, iar eu nu am experienta de ajuns pentru a crea un lucru de valoare care sa va fie de ajutor, poate daca as fii stiut mai din timp, m-as fi putut documenta...dar asa ....Sad

app ella.marin....eu nu am varsta necesara, am doar 17 ani, daca as fii avut 18, nu as fii ezitat o clipa...


Last edited by pink panter on Wed Aug 12, 2009 8:40 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
bunnyfer
Guest




LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 10:43 pm

pink panter, salut initiativa ta de a fi cautat voluntari pt acest proiect ( si nu ai fost singura Wink )......eu altceva am vrut sa zic......ar fi fost ok sa vedem pe forum, cu totii, intr-o maniera cat se poate de transparenta (ca pt asta avem forum, nu?) si eventual chiar si in timp real, cum se zbat unii (cel mai probabil in zadar, dupa cum s-a si dovedit in cele din urma Sad )sa rezolve o situatie pe cat de jenanta pe atat de enervanta, creata de altii... Mad (teoretic vorbind, toti suntem membri ai asociatiei si, nu-i asa?, conlucram intru binele acesteia.....chipurile Neutral )...Eu mi-am postat parerea pe forum pt ca pur si simplu nu m-am putut abtine albino Evil or Very Mad ......si acum imi dau seama ca : symyna ar fi venit daca nu ar fi cumparat deja biletul de avion pt celalalt proiect, tu daca ai fi avut anii si eu daca as fi avut banii ( pe care i-am tot avut o vreme, dar i-am investit in alte questii, pt ca echipa era "completa").....care va sa zica.....din 3, 2 tot ar fi venit si acum echipa ar fi fost mai mare si am fi evitat stresul si agitatia din ultimele zile ( ma ref la aceia dintre noi care s-au stresat vreun pic... Mad )........asa ca, avand aceasta imagine de ansamblu in minte, singurul regret pe care il am este ca nu m-am exprimat mai vehement (dar nu e timpul trecut Wink ).....In ceea ce priveste incercarile lui Eduard de a crea o anumita imagine a Romaniei pe unde merge, ei bine, ele nu sunt doar incercari, sunt de-a dreptul reusite....( si ii multumim pt asta Cool )......si in fond, nu e chiar o imagine "creata" in mod voit si artificial....Romania chiar e o tara frumoasa, cu locuitori care (de cele mai multe ori) ii fac cinste........daaaaaaaaar.....orice padure isi are uscaturile ei, nu? Rolling Eyes .......cat despre partea cu tras inavataminte din asta...stiu si eu? frumos ar fi sa fie asa, dar din pacate chestii de genul acesta tin mai mult de caracterul si constiinta fiecaruia ( deci, sunt mai greu de educat prin experiente de viata concrete). Iar pe cei care au renuntat nu-i putem judeca ( oare??? pig ), intr-adevar, dar le putem "multumi" pe aceasta cale din adancul inimii pentru reusita de a-si fi sabotat colegii si pentru ca unii dintre noi le "datoram" statul aksa si privitul in gol ..........In rest......sa le uram drum bun si multa bafta celor care au plecat in Letonia Very Happy si speram sa aflam vesti de la ei cat mai curand Like a Star @ heaven ....PS: poate ca pe viitor nu ar trebui sa ne mai lamentam atata ca "bulgarii/cehii aia si-au batut joc de noi, au facut si au dres, etc...."....ce-ar fi sa ne mai uitam si in propria ograda?....doare mai tare cand bataia de joc vine de aici... No
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitimeWed Aug 12, 2009 7:14 pm

okey...inteleg ce vrei sa spui...te referi la faptul ca probabil, te-ai fii asteptat la mai multe reactii, dar aici revenim la vechea problema...de ce sa ne mai stesam noi atat, proaspeti studenti, cand o pot face altii pentru noi?...:-??
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
Sponsored content





LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Empty
PostSubject: Re: LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009   LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009 Icon_minitime

Back to top Go down
 
LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia
» MEDIA AND YOUTH PROJECT-Malaga,Spain 31 august-6 septembrie 2009
» Search your creative soul in your childhood”-Youth in Action 1.1 project.-Unye (Ordu):Turkey – 6-14 August 2009
» o luna august mai mult decat plina
» Intalnire 06.06.2009

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Tineret Buzau 2007 :: TB 2007 :: Proiecte (Projects) :: Proiecte viitoare (Future projects)-
Jump to: