Tineret Buzau 2007
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia

Go down 
+2
id
hristina
6 posters
AuthorMessage
hristina

hristina


Posts : 22
Join date : 2008-10-15

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeMon Sep 07, 2009 12:11 pm

aid of the project: braking stereotypes
training for outdoor activities
Aug 14th - we are the first ones who arrive in there and met the organizers team. after a while the other 2 participant countries arrive. Conclusion of the day: 4 participant countries: Estonia, Greece, Latvia & Romania.
Aug 15th - we get to know better each other (as if the last night wasn't enough). conclusion of the day: great group, great energizers
Aug 16th - discovering the city. conclusion of the day: Latvians are funny, friendly and curious.
Aug 17th - after a short introduction about living in the forest we started a 20 km walk carrying another 20 kg or maybe more in our backpacks and finally we made it: we got to the main camp, on a meadow near a pond . conclusion of the day: is not that bad to walk 20 km and to carry a huge and heavy backpack when you have a great company and it's good to have a fire when the temperature is under 10 degrees Celsius and you have to sleep in the tent.
Aug 18th - cooking day: we are all preparing a Romanian soup for lunch in order to forget about wet cloths and how cold we felt during the rainy night. great piece of advice: try to keep your mind busy in order to forget about low temperature and windy & rainy nights spent outdoor.
Aug 19th - first day in the middle of the forest. busy day because we had to undo and the to do again the tents, build a fence around our territory, make the fire, cook. Important think learned: do NOT forget about drinkable water!
Aug 20th - the day after the worst night ever: middle of the forest, night, noisy old trees, temperature under 5 degrees Celsius, 2 hours shift guards in order to take care of the fire and of our goods. conclusion of the day: we spent all day long doing the downy on the grans in the sun and discussing important issues
Aug 21th - we left the forest. (i felt like a piece of me remained there) and we went to a camping but-and-ben where we had a shower (finally after 5 days), sauna and philosophical conversations , a great party and some comfortable mattresses. daily evaluation results: we are back to civilization!!!!!
Aug 23th - back to Liepaja. a conference had taken place and we've had opportunity to see and express our opinions about each country. conclusion of the day: for Northern countries Romania is not a place to visit
Aug 24th - saying bye to everybody & hoping to see them again. the end

general conclusions: training in order to live in the forest for organizers = survival challenge for us
we've broken some stereotypes but also created some
the most difficult moment: seeing everybody leaving in different directions in the last day
Back to top Go down
id

id


Posts : 36
Join date : 2009-08-16
Location : Buzau

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeMon Sep 07, 2009 12:40 pm

.....aceasta descriere ma duce cu gandul la blair witch project... Shocked ...intrebare: de ce anume, mai exact, Romania nu este inclusa in lista tarilor "de vizitat" pentru nordici? Question si.......ce s-a intamplat in ziua de 22?????????? Laughing
Back to top Go down
Guest
Guest




Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeMon Sep 07, 2009 12:43 pm

This sounds like a new experience for our members. Considering that we'll prepare a team building that will take place outdoor, Cristina is the best person to lead the way.
These methods of living in the nature should be shared with everyone. Survival techniques are always a plus for a modern person.
Who knows when you need to get out alive from the middle of a unwelcoming forest or a hot desert ?
Back to top Go down
hristina

hristina


Posts : 22
Join date : 2008-10-15

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeWed Sep 09, 2009 10:00 am

sorry.... Embarassed ... on Aug 22th we had time to rest until lunch because it was the first day after forest experience and everybody wanted to sleep as much as possible and then we just got back to the city Liepaja because we have accommodation in another city 80 km away and the road wasn't too good
Back to top Go down
hristina

hristina


Posts : 22
Join date : 2008-10-15

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeWed Sep 09, 2009 10:02 am

si bunnyfer Romania nu era chiar un taram necunoscut pentru ei, ma refer acum la letoni. am intalnit cateva persoane care fusesera in Romania, dar poate nu in cele mai potrivite locuri si poate nici printre cei mai ospitalieri romani ...asa ca au tras concluziile gresite despre Romania si romani, generalizand
Back to top Go down
hristina

hristina


Posts : 22
Join date : 2008-10-15

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeWed Sep 09, 2009 10:05 am

Liviu, it would be an honor for me to lead that type of activity and to share my experience. the result would be that everybody feels and IS safe and is having fun
Back to top Go down
Guest
Guest




Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeWed Sep 09, 2009 11:55 am

Great to hear that you agreed to be our Yoda in learning outdoor activities. We'll be the trusty Jedis Very Happy
May the Force be with us !
Back to top Go down
edooku

edooku


Posts : 69
Join date : 2008-10-11

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeFri Sep 11, 2009 1:10 am

apropo de ce nu suntem vizitati de nordici ....si de alte natiuni din europa....azi a aparatut un artcol in EZ fix pe tema si in spiritul proiectului din Letonia.....va redau unul din comentariile la articol cel care defineste cel mai bine cine si ce SUNTEM noi pt europa...

"#
pleaca
de altul(Vizitator), vineri, 11 septembrie 2009 - 00:50

pai in micul tau paradis in care traiesti probabil nu ai interactionat cu romi. daca ai fi coborit putin pe pamint si ai fi avut contacte cu ei si ai fi fost agresata verbal sau fizic ai fi gindit altfel. [Citeste] doara intre atitea comentarii trebuiau si autorii articolului sa bage un comentariu pozitiv, asa, de ochii lumii... daca nu iti place in romania, si ti-e rusine sa traiesti acolo, n-ai decit sa pleci, oriunde in lume...SI ITI ZIC EU CA ORIUNDE IN LUME TE-AI DUCE O SA DAI DE EI SI ACOLO ORIUNDE IN LUME AR FI ACEL LOC, EI NU MAI SUNT ROMI, CI ROMANI, LA FEL CA TINE. CIND VEI FI ACOLO IN LUME SI VA TREBUI SA FACI BASTINASUL SA INTELEAGA CA EI NU SUNT ROMANI CA TINE CI SUNT TIGANI, ATUNCI VEI INTELEGE DE CE NE E SILA DE EI"

articolul complet si comentariile aferente aici http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/867267/DEZBATERE-EVZ-De-ce-discriminam-romii/

si apropo cersetorii intalniti de mine si Cris in Helsinki erau in numar de 8 ,TOTI TIGANI din Romania!!!!nici macar nu puteai sa-i condamni pe finlandezi!!!!!
am sa revin pe you tube cu filmuletele deloc magulitoare facute de letoni si estonieni despre cum percep ei Romania....o natiune de TIGANI...de hoti ,alcoolici(asta chiar ne-a socat) cersetori si prostituate...presarate cu imaginea trista a unui conte palid...eu imi pierdusem glasul...iar pe Cris o vedem cu unghiile infipte in palma si alba la fata!!!amandoi traiam in numele tarii noastre o rusine de care TIGANII nostri erau responsabil in cea mai mare parte!!!


Last edited by edooku on Fri Sep 11, 2009 9:52 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeFri Sep 11, 2009 2:17 am

nu cred k are rost sa mai insist foarte mult pe faptul k termenul de tigan la urma urmei are un sens la fel de "peiorativ"ca si cel de "moldovean" spre exemplu...dar tot voi face acest lucru (probabil pentru ca imi place sa aud sunetul tastaturii lui Peaches...prietenii stiu de ce Razz ) ceea ce conteaza de fapt este tonul cu care te adresezi cuiva, nu termenul generic pe care il folosesti in acest scop. Pana si o formula d adresare politicoasa precum "domnisoara" poate fi si chiar este adesea folosit pentru a sugera dezaprobarea, insotita fiind de un ton aproape jignitor. Iata si un exemplu simplu, dar graitor: " Mad La ora asta se vine acasa, DOMNISOARA???" (merge mai bine cand auzi asta si nu cand o citesti:P:)

Dar unde aveam eu de gand sa ajung cu randurile astea usor aberante? La lovitura de PR pe care ne-au dat-o tiganii prin termenul "politically correct" (scuze, dar suna mai bine decat in romana) de RROMI (suspect de similar cu numele poporului inca majoritar intre hotarele Romaniei, cel format prin etnogeneza aia de care ne spuneau profii de istorie). Au transformat astfel termenul de "tigan" intr-un echivalent mioritic al occidentalului "nigger" Suspect ...adica e ok sa il foloseasca ei, dar fereasca sfantu' k vre-un gadjo (astia suntem noi toti pentru ei in caz ca nu stiati) sa il rosteasca... e etichetat drept rasist instantaneu. Si cum mania discriminarii pozitive a cuprins in ultimii ani tot globul, si alte popoare ca englezi, francezi, spanioli, etc (care fie ca vor sa recunoasca, fie ca nu, au in componentza macar catziva tigani) au renuntat la termenii de gypsy, gitan, gitano, etc in favoarea celebrului RRom/RRoma, Neutral Convenabil as spune. Acum fiecare individ din respectivele state care inghite fara sa proceseze tot felul de informatii de genul stirilor de la ora 5 sau a otv-ismelor, va face mai mult sau mai putin constient asocere intre denumiri si va ajunge la concluzia fireasca: Romania = tara de unde vin RRomii sau Romanii (oricum nu conteaza cum le zici...rromi sau romani... 2 litere nu conteaza atat de mult...oricum sunt unul si acelasi popor, nu?) scratch

poate ca pare usor tras de par, poate k eu sunt usor paranoica, sau poate k avem aici un caz usor de teoria conspiratiei... nu mai stiu nici eu. dar sincera sa fiu mi-as dori sa il felicit e cel care a venit cu ideea acestei denumiri si a mai si popularizat-o. un adevarat geniu al PR-ului, pentru ca e o mare diferenta intre Romania-tara unde sunt multi tigani si Romania-tara RRomilor. e ca diferenta intre benign si malign... cu prima mai poti trai chiar fara probleme daca o si tratezi cumva, insa a doua varianta... incurabil si fatal sunt termenii cu care se asociaza mai mereu. si asa va ajunge romania sa fie privita din exterior in curand... ca o mare tumora maligna in coasta lumii civilizate.

dar mai bine ma opresc pentru moment... voi reveni cu unele completari...probabil
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
id

id


Posts : 36
Join date : 2009-08-16
Location : Buzau

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeFri Sep 11, 2009 1:55 pm

daca imi permiteti, o mica adaugire la postul symynei (desi nu prea mai are nevoie de nici una).....acum cativa ani, asociatia aia a rromilor din romania se zbatea din greu prin mass-media si pe la parlament sa obtina denumirea oficiala de "rromi", sa nu le mai zica dom'le romanul de rand tigani.....ca suna urat...chipurile.......si de la o vreme, de cand isi tot dau in petec in tara si peste hotare, au lasat-o mai moale p-aia cu 2 R......acum nu mai este o greseala daca se scrie "rom" cu un singur R........d c oare???? ca sa poata fi asimilati mai usor poporului ROMan in mentalul colectiv european, ca sa nu mai fie aratati cu degetul doar ei ca etnie, ci tot poporul (ca e mai usor de purtat cate o cruce masiva de catre zeci de milioane de oameni, decat de cateva zeci de mii, nu?) Mad
PS: pe Antonescu l-a condamnat si il mai condamna inca societatea romana pt "atrocitatile" comise impotriva tiganilor (deportarile in Transnistria in urma carora au murit cu sutele, inclusiv femei si copii.....in realitate nu au murit chiar asa de multi, majoritatea supravietuind si populand inclusiv acele areale ostile in care au fost deportati pale )........ Neutral
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeSat Sep 12, 2009 3:52 pm

ei bine...noi suntem intr-o era a prejudecatilor....toata lumea sta sa judece, dar nimeni sa priveasca lucrurile ca atare...proasta informare a intregii lumi, duce la defaimarea tarii noastre...si aici intervenim noi, noi trebuie sa le schimbam perceptiile strainilor, asta este si un scop al proiectelor noastre, nu? sa cunoastem alte persoane din tari si lumi diferite, sa ne dam seama care este adevarul...nu numai din auzite si din ce ne-au spus prietenii nosatrii care au auzit de la alti prietenio si asa mai departe...prejudecati dupa prejudecati, fiecare trece prin propria lui gandire informatia, si o mai deformeaza putin si asa se ajunge sa se creada unele lucruri. dar, daca stam sa ne gandim mai bine, si multi dintre romani au pareri proaste despre anumite tari; ei bine, este normal ca fiecare sa vada lucrurile in felul lui, dar nu suntem victime, sau mai bine zis, nu suntem singurii
oricum stim ca tiganii au inceput de mult sa fie o problema, fiind un popor migrator, fara istorie, fara nimic, saraci si needucati(marea majoritate, pentru ca stim ca sunt destul de multi si cu bani, si unii dintre ei chiar si educati), iar asta ne afecteaza in special pe noi pe romani, pentru ca majoritatea sunt din romania:|
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
tineret_buzau2007

tineret_buzau2007


Posts : 44
Join date : 2008-10-11

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeSun Sep 13, 2009 11:05 pm

multe si surprinzatoare vestile despre imaginea Romaniei in Europa....dupa ce am vazut ca "stiu" despre noi letoni si estonienii....aseara am vazut si filmuletul echipei noastre din Spania..."Romania-2 points...and Gypsy’s "...cred ca problema este in insasi imaginea noastra gresita cu care plecam de acasa, la care se adauga perversitatea ,,nu,nu prostia, propagandei audio vizuale...noi plecam in minte cu Nadia ,Nastase si Hagi ....iar la destinatie vedem doar 2 lucruri si atat...TIGANI(cu tot ce implica asta;hotie,cersetorie ,prostitutie,violenta,trafic de persoane etc) si Dracula! cred ca a promova la nesfarsit (si doar pentru uz intern) imaginea unor sportivi prafuiti,ultimul mai ales pe plan al performantei sportive internationale cu rezultate extrem de modeste in comparatie cu sute de fotbalisti din lume(o cupa uefa si 2 supercupe la nivel de club si abia un sfert de finalala mondiale) da ...ma refer la "regele" Hagi, nu face decat sa traim un sentiment de autoamagire si pana la urma de patetism catastrofic gen Miorita.....ADICA PANA LA URMA ASTA ESTE ROMANIA?????

eu am sa incerc sa gasec cel mai relevante articole despre cum vede Europa, Romania, dar pe voi va rog sa aduceti aici referiri sau macar sugestii despre cum ar trebui NOI(si aici ma refer stric la cei din TB2007) sa prezentam in cadrul proiectelor noastre Romania ,ca macar la nivel de YIA participantii sa pastreze acea imagine memorabila si buna impresie despre noi si tara noastra care sa produca acel ..UAU....TREBUIE SA VAD(SAU MACAR SA STIU MAI MULT ) DESPRE ROMANIA!!!

aici ce am mai citit si va pun si voua pt a nu rascoli internetul
nu pun articole cu tenta xenofoba ci incerc sa le pun doar pe cele cu caracter de informatie

"Imaginea Romaniei, facuta tandari in Europa
de I.B. HotNews.ro
Vineri, 6 iunie 2008, 2:39 Actualitate | Esenţial

Romania a fost din nou luata in balon zilele acestea de presa europeana.Tiganii si cersetorii i-au adus la disperare pe europeni care ii considera din rabunare, nestiinta sau prostie, adevarate simboluri ale Romaniei.

Ziarul elvetian Le Temps a publicat in 29 mai o caricatura despre modul in care folosesc romanii dreptul la libera circulatie. In desen apare o cersetoare in fata unei banci, careia un politist ii spune: "Circulati".

Caricatura a aparut in contextul in care, cu doua zile inainte, Elvetia semnase cu UE un protocol referitor la extinderea acordului privind libera circulatie a cetatenilor UE pentru Romania si Bulgaria. Ambasadorul roman la Berna, Ionel Nicu Sava, si cel la Natiunile Unite din Geneva, Doru Costea, au trimis ziarului un drept la replica - publicat joi - in care arata ca desenul este ofensator la adresa romanilor care locuiesc si muncesc onest in Elvetia.

In Anglia, compania Virgin Media, ce a realizat o serie de spoturi de prezentare pentru toate participantele la Euro, a prezentat drept simboluri pentru Romania niste tigani cu burta si cu lanturi groase de aur la gat!

La interventia ambasadei romane, Virgin Media a retras clipul si a anuntat ca il va reface. Spotul exista insa in continuare pe Youtube, fiind postat de utilizatori privati.

Tara noastra a fost ironizata (fin,ce-i drept) si in ultimul spot Toyota difuzat in Franta, spot care sugereaza ca jucatorii romani sunt trisori si simuleaza des in careul advers.

Un francez, care poarta tricoul nationalei "cocosului galic" incearca sa parcheze o Toyota langa o masina galbena, cam uzata, dar care are pe ea imprimat steagul Romaniei.Da cu spatele cu mare grija, si cand vrea sa coboare, atinge masina galbena care in acel moment plonjeaza doua locuri mai incolo.

Francezul se uita stupefiat si, langa el, era un politist care raporta accidentul. "Nu ai vazut ca s-a aruncat? A plonjat!", a strigat de cateva ori, revoltat, francezul, imitand jucatorii care protesteaza la deciziile arbitrului atunci cand dicteaza un penalty.

Deasemenea, furtul din buzunare, taximetristii care nu folosesc aparatul de taxat, cainii vagabonzi, surprizele neplacute la primirea notei de plata la restaurant si stilul imprudent in care soferii conduc prin oras sunt repere prin care turistilor straini le este descrisa Romania in ghidul Lonely Planet.


Cazul "Mailat", crimele, furturile si cersetoria practicata de tiganii romani, dar si de romani in Occident au dus in ultima perioada la campanii de presa tot mai defaimatoare la adresa tarii noastre."


Last edited by tineret_buzau2007 on Sun Sep 13, 2009 11:13 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
tineret_buzau2007

tineret_buzau2007


Posts : 44
Join date : 2008-10-11

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeSun Sep 13, 2009 11:09 pm

al articol care l-am gasit interesant!

"Imaginea Romaniei in Romania
By muckcelmic

In mod sigur incepand de la Ceausescu, dar poate chiar de mai inainte, guvernantii Romaniei au fost mai preocupati cu imaginea Romaniei in lume decat cu Romania. Ceausescu a creat o penurie interna crunta pentru a plati deficitul extern, pentru ca strainii sa aiba imaginea unei Romanii prospere, cu un surplus economic, in timp ce romanii mureau de foame si frig. Iliescu respingea demonstratiile pentru indepartarea comunistilor din functiile publice, din randul carora, cu voia dumneavoastra, ultimul pe lista, facea parte chiar Ion Iliescu, ca daunand imaginii Romaniei in strainatate. Lui Constantinescu i se parea mai importanta imaginea artificiala de lider regional si de exportator simbolic de securitate decat problemele reale cu reforma si coruptia din tara.

Orice esec al guvernantilor era pus pe seama imaginii Romaniei in strainatate si vinovatii erau cei care o inrautateau. Daca investitorii straini nu investeau in Romania sau daca turistii straini preferau tari cu plaje si hoteluri curate, guvernantii spuneau ca de vina era imaginea rea din strainatate, in contrast cu realitatea buna din tara. Carevasazica, investitorii straini nu investeau in Romania acum 10 ani nu din cauza sistemului abuzit si haotic de taxe, din cauza coruptiei, din cauza celor 101 de avize si controale, ci din cauza ca au citit in Academia Catavencu ca presedintele e cam zevzec si premierul cam betiv.

Lucrurile s-au schimbat in ultima vreme in Romania. Nu, guvernantii nu sunt preocupati de situatia reala din Romania, cum ar trebui, dar parca nici asa de mult de imaginea Romaniei in strainatate ca pana acum. In prezent, guvernantii Romaniei sunt preocupati de imaginea Romaniei in Romania, dupa cum raporteaza Gandul in acest articol. In el, Ralu Filip cugeta: „Elevele de azi îşi pot închipui că asta este cheia succesului în viaţă. E mult mai simplu, decât să te chinuieşti să dai teze, să găseşti un Irinel Columbeanu care să-ţi satisfacă toate capriciile”.

Ce naive pot sa fie elevele din ziua de azi daca isi inchipuie asa ceva… Nu, cheia succesului in viata e sa inveti bine de tot ca apoi sa vezi cum verii lui Columbeanu sunt angajati in locul tau la multinationale ca sa se dea cu gel pe par, sa se scobeasca intre dinti si sa mute hartii intre biroul A si B. Cheia succesului in viata e sa inveti cum se zice corect in limba romana "tatal lui fata mea" si sa primesti in schimb un pumn in fata de la Becali. Cheia succesului in Romania e sa nu copiezi la examene ca nu cumva sa te prinda profesorii plagiatori, cei care copiaza lucrari stiintifice si le publica in nume propriu. Cheia succesului in Bucuresti este sa devii doct, ca sa te conduca primarul de sector analfabet care este. Cheia succesului este sa inveti la scoli bune din strainatate ca sa nu ti se recunoasca diplomele in Romania. Cheia succesului este sa compui muzica originala ca sa vanda mai multe CDuri cei care au copiat fara rusine piesele ABBA. Ce naive ar fi elevele acestea daca in locul vietii pline de satisfactii profesionale si personale pe care ti-o aduce cunoasterea de carte in Romania ele ar alege moda, playbackul sau sexul pentru a avea succes. Nu au invatat ele nimic oare din exemplul Mihaelei Radulescu, Elenei Udrea, Alexandrei Mutu, Andreei Marin, Monicai Barladeanu si a fetelor de la Chic, Candi, Bambi, Sexy, Sexxy, Exotic si Spicy? Nu au aratat aceste femei ca integritatea morala, inteligenta si munca sunt adevaratele cauze ale succesului, si nu promiscuitatea morala, prostia si plagiatul?

Intr-un fel, preocuparea cu imaginea Romaniei in strainatate avea un sens. Cum strainii erau mai putin informati decat noi despre Romania, daca noi reuseam sa ii pacalim pe investitorii straini ca Romania, tara in care doar trecutul strazii a ramas netaxat, e un paradis fiscal, sau daca noi reuseam sa le aratam turistilor ospatarul usor indiferent si obraznic cu degetul in supa ca pe o dovada de ospitalitate nemaipomenita, castigam cu totii, cel putin pana cand strainii se prindeau ca i-am pacalit. Dar cui foloseste daca ii pacalim pe romani ca Romania e altfel decat cum e? In nici un caz romanilor. Un om care il ia in serios pe Ralu Filip si se pune cu burta pe carte in Romania e o mica tragedie: in loc sa se specializeze in tupeu, smenuri, marlanie, tepe si fite, calificarile care garanteaza intr-adevar succesul, omul o sa isi piarda vremea invatand teorema lui Pitagora sau regula de taxare optima a lui Ramsey, chestii care nu intereseaza pe nimeni.

Acest articol a fost scris pe mai 17, 2006 la 5:37 am şi este înscris în romania care este. Poti urmari orice raspuns la aceste articole prin intretinere RSS 2.0. You can leave a response, or trackback from your own site. "
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeMon Sep 14, 2009 11:19 am

da...adevarul doare, din ce scrie aici, nici eu nu as mai venii in romania, daca nu as cunoaste si partea buna a lucrurilor, iar moralitatea e aproape invizibila in tara noastra. ceea ce putem insa sa facem, noi, cei din TB 07 este infim, nu putem o mana de oameni sa schimbam total imaginea tarii noastre, care, din pacate e deplorabila. Intotdeauna lucrurile rele ies mult mai usor in evidenta, nimeni nu se uita ca unii din cei mai destepti oameni de la NASA sau mai stiu eu de unde sunt romani, asta nici nu mai conteaza...tot tigani ramanem, imaginea asta proasta a tarii noastre este prea veche, ca sa o putem schimba numai noi...insa incercarea moarte n-are. inafara de filmulete cu world without romania si celelalte informatii pe care le-am oferit prin intermediul brosurilor si cartilor...am putea doar sa creem un site (un blog sau un alt subiect pe acest forum), exclusiv despre realizarile tarii noastre, dar nu numai, chiar daca suntem romani, trebuie sa fim realisti si sa punem si partile rele, si problemele existente.si nu trebuie sa uitam ca si unii dintre noi au avut ghinionul de a merge prin tari mai putin frumoase, sa zicem, deci trebuie sa ne gandim ca asa cum ii privim noi pe altii in sens negativ, asa ne privesc si ei,dar ganditi-va ca poate, ati vazut doar cea mai urata parte, partea frumoasa doar localnicii vo pot arata, asa cum putem arata si noi Romania pe partea frumoasa:)

ce este de vazut prin Romania, si locurile frumoase ce se poate vizita, cum sunt scolile la noi, intrebarile care ni se pun in proiecte de obicei...care este sistemul nostru de invatamant(cu toate ca si noi elevii suntem atat de bulversati de ministra noastra...dar asta e o alta problema:-J) unde ne place sa mergem in timpul liber, un subiect care ii intereseaza si pe ei...practic stilul nostru de viata si sa specificam clar ca tiganii sunt in numar foarte mic, ca si populatie, pe teritoriul romaniei. Asta e important....just my opinion:)

*
"Cred ca aderarea Romaniei va aduce numai beneficii. Nu stiu nimic despre Romania dar, daca adera, va fi mai usor sa vizitez aceasta tara misterioasa si sa aflu mai multe despre ea." Paul, Marea Britanie.
*
"Romania...nu de acolo este Dracula? Oamenii s-au speriat de impactul pe care extinderea UE 2004 l-ar fi avut asupra locurilor noastre de munca si temerile au fost nefondate. Ideea ca vampirii romani ne vor suge sangele si ne vor fura locurile de munca este la fel de gresita." Bernt, Austria.
*
"Romania are o reputatie proasta in ceea ce priveste discriminarea rromilor. Cred ca ar trebui sa adere la UE doar cand va da dovada de o schimbare de politica." Maud, Olanda.

astea sunt cateva păreri...vampirii romani, ignoranta este ca peste tot
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeMon Sep 14, 2009 12:05 pm

o sa spuneti ca urbandictionary.com nu e o sursa de incredere.

chiar nu e. doar ca nu totzi strainii devoratori de teleshopping, telenovele si twitter cauta informatii despre romania din surse oficiale sau macar articole obiective si cu oarece baza in realitate (asta daca incearca macar sa nu accepte fara sa digere aceeasi poveste care le este bagata pe gat de media). tot se vorbeste pe la noi de generatia IM si copy-paste... ei bine cei care chiar se incadreaza in tiparele generale ale acestei generatii usor dependente de tehnologie si www (mai ales cand beneficiaza si de o inteligenta care... sa spunem ca nu-l face pe Einstein sa se simta stanjenit tongue ) au tendinta sa se increada in astfel de site-uri care vorbesc "pe limba lor" si care sunt vazute cumva ca surse de informatii "din interior". asadar sunt mult mai usor acceptate decat articole cu un limbaj uneori greoi (in traducere... cuvinte d-alea lungi, cu mai mult de doua silabe) sau care sunt vazute ca o "varianta oficiala", deci partinitoare.

o persoana care nu stie nimic despre Romania (tara aia din... Africa..? Europa...?) si vrea sa vada "despre ce-i vorba in propozitie", la citirea unor comentarii exagerate de genul asta va uita de comentariile pozitive facute tot de romani (care sunt subiectivi, nu? ..doar e tara lor si trebuie sa spuna lucruri frumoase despre ea) si va avea parte de o prima impresie destul de intunecata si de care nu va mai scapa usor.

Iata si unul din exemple. evident o fabulatie grosolana, dar asta nu inseamna ca nu poate ridica o spranceana sau doua in randurile maselor needucate si usor de impresionat.


*Romania, the poorest country in EU with 19 million Gypsies (the rest is Hungarian). Romania has lower GDP than Kazahstan and they are a desperate 3rd world country. This country has the most Gypsies in the world. Romania stole all of its territories from another nations, for example: Transylvania from Hungary, Dobrudja from Bulgaria and South Bukovina from Ukraine.

The traditions of Romanian people are goat-fucking and stealing. Romanians are so poor, they have to go abroad for beg and clean toilets.

The Romanians lead all criminal statistics in Britain, Italy and Spain, because they are lowlife Gypsies. Romania has the biggest AIDS infection rate in Europe and the worst literacy rate. They are not white people. Romanians are so poor, you can fuck a romanian bitch for 5 dollars.

Borat was filmed in Romania. *

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=romania&page=3
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitimeMon Sep 14, 2009 8:51 pm

o, doamne, deja subiectul asta devine mult prea dur...dar cum spuneam si in postul anterior ignoranta oamenilor uneori depaseste orice limita, iar informatiile deformate, sau mai bine zis prejudecatile ce circula prin lume despre unele tari sunt mai mult decat ce e scris aici. problema cu rromii e deja mult prea veche, daca ar fii fost de facut ceva, trebuia facut mai de mult,din moment ce la ei nu este o prioritate scoala, le este mult mai usor sa cerseasca, sa jefuiasca si sa omoare, asta e ceea ce au invatat din strabuni, cum am putea noi sa le schimbam modul de viata?
iar 19 million Gypsies (the rest is Hungarian). Romania has lower GDP than Kazahstan and they are a desperate 3rd world country. This country has the most Gypsies in the world. Romania stole all of its territories from another nations, for example: Transylvania from Hungary, Dobrudja from Bulgaria and South Bukovina from Ukraine.<- este dovada cea mai clara de pura ignoranta asta m-a lasat masca:|
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
Sponsored content





Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Empty
PostSubject: Re: Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia   Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia Icon_minitime

Back to top Go down
 
Forest Academy - Breaking the stereotyps, Liepaja, Letonia
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Tineret Buzau 2007 :: TB 2007 :: Proiecte (Projects) :: Proiecte la care am participat (projects we have participated in)-
Jump to: