Tineret Buzau 2007
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009

Go down 
5 posters
AuthorMessage
tineret_buzau2007

tineret_buzau2007


Posts : 44
Join date : 2008-10-11

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeThu Jan 08, 2009 4:50 pm

BONN-GERMANY-International Forum on Equal Opportunities

The Market Place will provide a place for presenting various projects from the participating countries in the field of “Equal Opportunity”. The Market Place is an open facility, which can be visited on your own in your own personal way.
When presenting the projects and the examples for good practices, participants should give answers to the following questions:
• What exactly is the connection between the project/the example for good practice and the subject of the forum?
• What relevance has the project/the example of good practice for the subject of the forum?
For your presentation pin boards will be available. Please note that there will be no technical support (presenter, extension cable etc.) for the presentation of the projects.
There will be no opportunity to present your project to all participants at the same time.

IMPORTANT-CEI CARE DORESC SA IA PARTE LA ACEST PROIECT APROBAT SE POT INSCRIE PE SITE AICI CA SI REPLAY.IN POST INSA VOR FI PREZENTATE MOTIVELE PT CARE DORESTE SA PARTICIPE LA SEMINAR . ESTE DISPONIBIL UN SINGUR LOC , VARSTA 18+. DACA VOR FI MAI MULTI DORITORI SE VA ORGANIZA O A DOUA SELECTIE LA ASOCIATIE!

SUCCES
Back to top Go down
Vizitato
Guest




BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeThu Jan 08, 2009 8:36 pm

asta suna interesant:D hehe
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeMon Jan 12, 2009 5:02 pm

nobody yet...hmnn...asta da de gandit...:-<
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
Vizitato
Guest




BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeFri Jan 30, 2009 11:35 am

aici merge edy:)
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeFri Jan 30, 2009 3:49 pm

da...acum stiu:P....dar chiar era frumos sa vedem si noi ca unii dintre noi(eligibili) ar avea curajul sa mearga singuri in germania:P


Last edited by pink panter on Sat Jan 31, 2009 3:02 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
unsaid




Posts : 47
Join date : 2008-10-12
Location : romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeFri Jan 30, 2009 7:46 pm

ti se pare o problema de curaj?
Back to top Go down
Vizitato
Guest




BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeFri Jan 30, 2009 9:34 pm

nu cred ca ar fi mare lucru adica trebuie sa fi foarte sigur de tine si sa stii sa te descurci, sa nu fi mototol:)
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSat Jan 31, 2009 3:03 pm

am folosit cuvantul curaj nu neaparat cu sensul de baza....e ca o provocare...sa te duci asa tanar singur intr-o tara straina...doar atat:) si cum ai zis si u easypen...sa nu fie cineva mototol.. clown
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
Vizitato
Guest




BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSat Jan 31, 2009 3:11 pm

singur inveti mai multe parerea mea:) ai mai multa grija de tine si esti mai atent si vezi si tu cum e sa fi lider:)
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSat Jan 31, 2009 3:30 pm

inveti multe...cu siguranta...dar nu stiu cati dintre noi s-ar descurca pe acolo... nu subestimez pe nimeni din asociatie unsaid, doar eram curioasa:)
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
unsaid




Posts : 47
Join date : 2008-10-12
Location : romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSat Jan 31, 2009 9:49 pm

eu sunt de parere ca cei care fac parte din asociatie ori sunt descurcareti din start, ori au venit sa se trateze (si chiar si dupa un singur proiect rezultatele sunt vizibile). asa ca fiecare dintre noi nu ar trebui sa aiba indoieli in a-si lua inima in dinti si a participa la asa ceva.
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSun Feb 01, 2009 1:46 pm

da...si totusi sa revenim la subiect...nu s-a incris nimeni din asociatie...va pleca eduard:) sa-i uram succes:)
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
Vizitato
Guest




BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSun Feb 01, 2009 2:17 pm

edy a plecat deja:D se va descurca mai mult ca sigur:)
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSun Feb 01, 2009 2:32 pm

da...a plecat azi spre bucuresti...iar maine sau la noapte ia trenul spre germania:P evident ca el se va descurca; la el nici nu se pune problema:P ce inseamna asta?Smile
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
edooku

edooku


Posts : 69
Join date : 2008-10-11

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeTue Feb 03, 2009 11:49 am

salut la toata lumea acum sunt in munchen...la o cafenea ma relaxez dupa o plimbare epuizanta de 5 ore jumate...gara este f.aproape de centru(ca mai toate orasele vestice) si de aceea in 5 min am si ajuns.orasul este fantastic.nu aveam mari asteptari dar este plin de catedrale palate si case dragute.la intoarcere sper sa ajung si la olympia stadion.beau un caramel machiato caruia i-am adaugat praf de piper dulce...este incredibil de interesant gustul rezultat(taria data de expreso,spuma de lapte fina,caramelul dulceag si asprimea exotica a piperului)...DELICIOS!
Back to top Go down
Vizitato
Guest




BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeTue Feb 03, 2009 11:54 am

tu chiar ne faci in ciuda aici:)) ee lasa te intorci tu:P pana atunci bucura-te de ce vezi:D si noroc in continuare:D
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeTue Feb 03, 2009 12:19 pm

Foarte tare edooku. Very Happy Ma bucur ca te simti bine pe acolo. Wink Te-ai "sacrificat" tu si de data asta ca sa nu ratam inca un proiect din lipsa de participanti. Razz Multumim. Si multumim ca ne tii la curent cu ce se mai inatampla:)
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeTue Feb 03, 2009 2:33 pm

tipic tie...sa ne povestesti pana si despre bauturi...ma bucur ca te distrezi...dar proiectul? cum este? oamenii din proiect ce faceti, si alte detalii....locurile am inteles...sunt grozave:)Smile o tara noua..alti prieteni...Smile
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSat Feb 07, 2009 2:01 pm

Ma gandeam ca ar fi o idee buna sa avem o intalnire la asociatie in care sa ne povestesti cum a fost, cat de mult te-au laudat ceilalti participanti, cat de mult iubesc ei Romania acum ca te-au cunoscut p tine Wink) Razz... the usual stuff. Si poate asa mai discutam si despre celelalte proiecte.
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSat Feb 07, 2009 7:04 pm

cred ca asta oricum se va intampla...nici nu ma indoiesc:)
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
edooku

edooku


Posts : 69
Join date : 2008-10-11

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: file de poveste   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSat Feb 07, 2009 8:20 pm

File de poveste,

prima parte a calatoriei de la Bonn catre Muenchen a fost ok.Trenul este curat, lumea sta linistita ,doarme ,citeste sau lucreaza pe laptopuri si PDA-uri.Controlorul este un tip zambitor si manierat ,saluta cu respect si isi face treaba eficient.Ma simt bine in perspectiva vizitei pe care o voi face la Muenchen...sper sa nu mai prind ca la venire o greva a metroului care m-ar tine si acum departe de obiectivul meu ,Stadionul Olimpic...locul sangeroaselor evenimente din ,72 si poate eventual muzeul BMW.Cam dupa o ora de mers un zgomot dezagreabil ma zmulge din captivanta lectura a revistei National Geographic ...o manea rasuna la cote neverosimile din telefoanele de sute de euro a doua fatuci foarte inchise la culoare ,parte integranta a acelei etnii care reprezinta aztazi in Europa singura imagine asociata Romaniei...toata lumea priveste jenata spre cele doua patzachine care cu tupeul caracteristic infrunta ranjind ,fatisa dezaprobare a celor din jur.Nici gand sa reduca volumul.!...fericite ca doua absovente de master trancanesc evident despre “cacatii astia de barbati germani”despre pretul telefoanelor mobile si normal(sport national la romani) ....despre cum o sa crape aia de acasa de invidie cand o sa le vada pe ele “ realizatele” !Din fericire coboara dupa 30 de min spre usurarea tuturor.Imi amintesc ca de fiecare data cand imi declin identitatea nationala lumea ma priveste piezis si apoi emite sentinta irevocabila...”hm,dar tu nu arati ca un roman”.Ar parea poate un stereotip dar occidentalii educati nu intra in contact des cu imigrantul roman...singurele informatii pe care le au sunt stereotipele prezentate de media....si mai ales imaginile....cei cativa “MAILATI” care se lafaie in tot ecranul buletinelor de stiri si pe prima coperta a ziarelor....
In curand se va implini un an de la momentul infiintarii asociatiei noatre...ma gandesc cu placere la poroiectele noastre la miile de kilometri strabatuti la zecile de prrezentari la modul entuziast in care in “serile culturale” am prezentat orasul si tara din care venim....incantarea tinerilor din europa sa descopere in tinerii nostri, parteneri ,colegi si prieteni.
Cat efort..cate sacrificii ,cat entuziasm...si cate sperante ca “ceilalti “ ne vor percepe asa cum suntem in realitate...totul spulberat cu o manea ...sau cu stirea celor arestati in Italia pt viol...
Alung gandurile negre...incerc sa ma concentrez si sa readuc in memorie amintirea ultimilor zile...
Seminarul de la Bonn a fost total diferit de ceea ce am facut pana acum...durata foarte scurta (numai trei zile) tematica dezbatuta dar mai ales metoda de abordare(open space)a facut ca totul sa fie extrem de alert.
Forumul a debutat in forta chiar din prima zi...introducerea in tematica ,dar si punctele sensibile ce urmau a fi abordate au fost prezentate cologvial printr-o conferinta marathon de 3 ore...4 vorbitori...traducere simultana din germana ,engleza si franceza...cu doua intermetzzo-uri de 10 min in care ni se dadeau indicatiile necesare pt restul zilei.Participantii sunt multi ,peste 120, originea ethnica diferita varsta medie undeva la 35-40 de ani.Majoritatea sunt leaderi sau experti in domeniile lor de activitate ceea ce face ca interactiunea sociala sa fie rapida iar problemele de comunicare minime.
Ne recuperam cu ceva cafea si prajiturele in lobby ...dar nimeni nu pierde timpul ...se discuta,se leaga prietenii se schimba carti de vizita ,se pun bazele a noi programe si proiecte.
Se trece apoi la mica prezentare ad-hoc a unora din organizatii(totul a fost optional)si a porblemelor care ii preocupa.Metoda ,evident neconventionala....panouri de afisaj...totul este scris sau desenat ....fotografii sau diagrame sunt prinse rapid in pioneze...nimeni nu pierde timpul...lipsa mijloacelor tehnice favorizeaza oragnizatiile mai mici...intru rapid in discutie cu Luise (o italianca din Verona,dar care lucreaza in Londra) si ma initiez intr-un joculet gen monopoly creat de ea si folosit de organizatia lor in team-buildinguri.Schimb ceva idei cu Beate(este din Berlin)...ma salut din mers cu un turc care i-l stiu vag dintr-un alt proiect si ma asez temeinic la discutii cu Petru(leader de tineret din F.Y.R.M.) si Natalia incercand sa gasim o strategie comuna de cooperare pentru ceva proiecte pentru tarile din sud estul Europei.
Ne regrupam in sala de conferinta ,de data asta ajezati in cerc.Open space este un concept interesant...a produce ceva din nimic sau a aranja haosul in ceva coerent as putea defini.Nimic nu este planificat sau predefinit .Pur si simplu cineva se duce in centru ia o foie de hartie scrie titlul unei tema care i-l preocupa se semneaza apoi anunta la microfonul plasat in centru cum se numeste si care este tema sa.Se deplaseaza in spatele salii si isi pune foaia de hartie inn unul din spatiile orare disponibile (sunt 5 spatii orare , fiecare cu cate max 4 teme simultan).Cand totul este completat toata lume trece prin fata temelor si se “inscrie” prin semnatura la a participa la unele din subiectele propuse....este permisa migrarea de la o tema la alta in cadrul aceluias spatiu orar.
Peretele se umple rapid si cu eficienta tipic germana ne incadram in timp si la ora stabilita intram in “paine”.M-am inscris la ceea ce am crezut ca poate aduce un beneficiu real pentru experienta asociatiei noastre....”finantarea in proiectele regionale” ,”colaborarea est-vest”,”proiectele SALTO”,”problemele legate de migratie”.Dezbaterile sunt calme,fara patima ,participantii dovedint o experienta vasta iar cantitatea de informatie tranzitata este uriasa.
Totul ia sfarsit in ziua a treia cand concluziile fiecarui grup sunt afisate pt a fi studiate de toata lumea si pt a avea loc un ultim schimb de idei.
As defini ca extrem de interesant si util acest forum.
In toata aceasa perioada am locuit intr-un hostel...nu luxos dar extrem de primitor...mancare a fost buna si din abundenta...colegii extrem de interesanti...iar conclluziile utile.
Bonn-ul este un oras linistit,relativ micut, cu un centru istoric extrem de interesant din care se detaseaza ca lucruri ce nu trebuiesc ratate ,catedrala gotica,cladirea universitatii,vechea primaire si fara indoiala casa in care s-a nascut si copilarit Bethoven.
Am ramas surprins de absenta hot-spoturilor gratuite (accesul pt o ora costa 8 euro) dar nu si de faptul ca la forum NU ni s-a oferit internet.Obligati sa traim apropape 4 zile fara tehnologia care aparent ne usureaza zilele am redescoperit placerea comunicarii directe si nu doar prin intermediul tastaturii.Totul a devenit mai intens, iar excelenta bere germana a devenit mai savuroasa fara presinea mentala a replay-ului
ci animata doar de acordurile live a unei trupe de jazz-rock.
Ma pregatesc sa cobor in curand ...imi reglez GPS-ul pietonatl pe directia OlympiaPark....

p.s. In ciuda proberbialului meu instinc de orientare ,la Bonn a luasem intr-o directie gresita...dragutul meu de igo 2008 m-a scos din impas si m-a dus in 32 de min fix la adresa pe care o cautam...pana la urma si tehnologia are beneficiile ei mai ales cand dupa 5 ore de mers cu trenu la ora locala 21 tirasti 2 bagaje in spate.

p.p.s . sunt la starbucks in centru....am reusit sa vad si complexul olimpic si o parte din muzeul BMW....mai am cateva ore pana cand ma voi urca in trenul de Bucuresti...apoi pt 24 de ore voi fi rupt de la orice comunicare cu lumea!sunt obosit dar mica mea camera pe roti ma asteapta.va pup pe toti si ne vedem auzim in tara!
Back to top Go down
Vizitato
Guest




BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSat Feb 07, 2009 11:36 pm

wow edy sunt mandru:D in afara de partea cu fetele acelea foarte educate... si cum imaginea lor ne este atribuita noua fara nici o vina... Dar cu timpu lumea va realiza asta sper... De la fascinanta ta calatorie ma indrept la obiectul principal:D actiunea propriu zisa:D forumul care dupa parerea mea mi se pare foarte interesant:D chiar daca nu ati avut tehnologie acolo dar cui ii trebuie si asa suntem toata ziua sufocati de ea:) Cu toate astea ma simt foarte ciudat sa stiu ca cineva pe care cunosc a vazut atatea lucruri precum orashul lui Bethoven si casa acestuia:) dar si complexul olimpic si muzeul BMW! Te asteptam sa vi in tara:D si ne e dor de tine:)
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSun Feb 08, 2009 12:35 am

Intr-adevar file de poveste. Se pare ca te-ai simtit foarte bine acolo, dar pana la urma tu mereu reusesti sa profiti de orice ocazie si sa te si distrezi, pe langa asimilarea de informatii utile pentru noi toti Wink. Sunt sigura ca mai ai multe de povestit si de abia asteptam sa te ascultam, nu numai sa citim despre experienta Bonn Smile.
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitimeSun Feb 08, 2009 3:25 pm

:-< e pacat ca tara noastra este reprezentata peste hotare de niste pitzipoance cu bani, sau ca noi suntem toti tigani...dar cum ai spus si tu, eduard, la "serile interculturale" toti participantii sunt incantati ca pot descoperii in noi tineri ca si ei cu aceleasi calitati si defecte...dar prejudecatile sunt de neinduplecat...mai ales cand esti de mic format sa ai o anumita parere despre unii sua despre ceilalti....
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
Sponsored content





BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Empty
PostSubject: Re: BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009   BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009 Icon_minitime

Back to top Go down
 
BONN-GERMANY-FEBRUARY 2009
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» bonn -germany feb 2008
» Training predeal February
» Intalnire 28.03.2009
» LETONIA-LIEPAJA,14-24 AUGUST 2009
» kilis -turcia 18-25 ianuarie 2009

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Tineret Buzau 2007 :: TB 2007 :: Proiecte (Projects) :: Proiecte viitoare (Future projects)-
Jump to: