Tineret Buzau 2007
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie

Go down 
4 posters
AuthorMessage
Vizitato
Guest




Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeSun Feb 15, 2009 12:29 pm

British Council organizeaza la Iasi in perioada 3-6 martie 2009, un training pentru ONG-uri in cadrul proiectului Respect pentru Diversitate.
Scopul acestui proiect este imbunatatirea cunostintelor legate de diversitate si sanse egale ale tinerilor din Romania prin:
    1.intarirea capacitatii organizatiilor neguvernamentale de tineret care lucreaza sau intentioneaza sa lucreze in domeniul diversitatii si sanselor egale

    2.imbunatatirea cunostintelor despre accesarea fondurilor europene disponibile in acest domeniu, in principal prin programul Tineret in Actiune, pentru a dezvolta proiecte internationale sau locale pentru tineri. Reprezentatele / Reprezentantii organizatiilor neguvernamentale de tineret active sau care intentioneaza sa lucreze in domeniul diversitatii si sanselor egale pot candida acum pentru a participa la seminarul de formare organizat in perioada 3-6 martie la Iasi



Cei care doresc sa participe sunt rugati sa completeze formularul de inscriere pana pe data de 18 februarie 2009.
Cheltuielile de masa si cazare sunt suportate de catre British Council, cheltuielile de transport revenind participantilor. Pentru mai multe detalii va rugam sa luati legatura cu Andreea Stroica la andreea.stroica@britishcouncil.ro.

Respecting Diversity - Training course in Iasi during 3-6 March 2009
British Council Iasi is organising a training workshop under the Respecting Diversity project during 3 to 6 March 2009.
The aim of the Respecting Diversity project is to improve the awareness and quality of diversity work among Romanian youth:
    1. by building the competence and capacity of non governmental organisations, working with young people, which are, or wish to become, active in the area of diversity;

    2. and by increasing the know-how of these organisations in accessing European funds, principally Youth in Action programme funds, in order to develop international and domestic youth projects and initiatives.

Representatives of youth NGOs active or wishing to become active in the area of diversity can apply now to register for this training course by filling in the application form by 18 February 2008. The expenses for accommodation and meals will be covered by the British Council, while the transport costs will be supported by each participant. For more details please get in touch with Andreea Stroica at andreea.stroica@britishcouncil.ro
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeSun Feb 15, 2009 1:42 pm

suna foarte interesant :> deja completez formularul. Wink
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Feb 16, 2009 9:33 pm

anul trecut pe 29 mai , am dfost la bucuresti la palatul parlamentului la un forum al asociatiilor...
acolo au fost prezente cam 30 de asociatii din intrega lume....tot ceva in genul acestui seminar....vroiau parteneri, si invatau cum sa scrie proiecte. suna foarte interesant, dar e vorba de promovare, imparteau carti de vizita, numle siteurilor lor, etc. iar cand i-am contactat ulterior, ne-au spus ca de fapt, nu aveau nevoie nici de parteneri nici nimic...aveau partenerii prieteni ai asociatiei...cum se intampla de obicei si se descurcau si fara ajutor, dar cred ca le-a placut o calatorie pana in romania:>:>
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Feb 23, 2009 6:23 pm

Sper ca o sa fie un seminar in care chiar sa invat multe pentru ca am fost selectata Very Happy yeeeey. Am vrut sa impartasesc si cu voi asta Smile. Dar stiu ca mai erau membri care au aplicat. Cine stie... poate ca vom fi chiar mai multi care vom reprezenta TB 2007 la Iasi Wink.
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
MariaS




Posts : 52
Join date : 2008-10-24

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Feb 23, 2009 6:41 pm

Felicitări! Aşteptăm să împărtăşeşti şi din ceea ce vei fi învăţat la Iaşi, nu doar bucuria că ai fost selectată.


Last edited by MariaS on Wed Feb 25, 2009 6:41 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Vizitato
Guest




Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Feb 23, 2009 7:06 pm

Bravo simii:) >Very Happy< ma bucur pentru tine:D
Back to top Go down
edooku

edooku


Posts : 69
Join date : 2008-10-11

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Feb 23, 2009 9:35 pm

bravo simy ...FELICITARI...si uite cum usor ,usor facand totul la vedere si impartasind tot ce avem ,rezultatele nu intrazie sa apara...dupa ping acum si simy pleca intr-un proiect la care a aplicat singura....este un motiv de mare satisfactie si bucurie!nu pot decat sa sper ca si alti va vor urma exemplul si mai ales ca vom avea reprezentanti si la concursurile de eseuri ...sunt CONVINS ca daca veti participa veti fi selectati si cel putin unul va castiga ....nici nu stiti cat sunteti de buni...pacat ca uni trateaza cu indolenta si nepasare aceste ocazii unice care NU se vor mai intoarce niciodata si peste cativa ani(nu foarte multi...maxim 5) cand cei care au indraznit vor fi departe ,vor spune ....hey, ce fraier am fost,am avut si eu ocazia asta si am ratat-o...poate orele petrecute aiurea completand "profiluri" de HI5 si comentand prosteste foto si vorbe de 2 lei sunt un pret echitabil pt ce vor fi putut sa aiba in schimb ....caci daca sunt doar putine sanse sa castigi....sunt 100% sanse sa pierzi daca NU INDARZNESTI MAI MULT!
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Feb 23, 2009 10:17 pm

multam, edy Smile dar vreau sa spun ca nu sunt singura care pleaca la iasi. eu si alina VOM pleca Wink asa ca de data asta felicitarile trebuiesc impartite intre noi 2 Smile
Si cand ma gandesc la faptul ca tot ce a trebuit sa fac a fost sa descarc un formular, sa il completez si apoi sa il trimit prin e-mail. nu a durat mai mult de 30 min(si asta pentru ca netul meu se misca la fel de repede precum un melc paraplegic Smile)) iar acum m-am ales cu sansa asta. Stiu ca probabil multi dintre noi nu aplica de teama sa nu fie respinsi. Totusi trebuie sa spun ca eu chiar nu eram cea mai increzatoare in sansele mele de a fi aleasa, dar in timp ce imi spuneam "oare de ce ma mai obosesc?", continuam sa tasez... just in case. Si culmea, a dat rezultate. Smile
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
edooku

edooku


Posts : 69
Join date : 2008-10-11

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Feb 23, 2009 10:33 pm

sfantul ioan gura de aur spunea : "imparatia cerurilor nu se da in dar,..se ia cu asalt!"...adica traducere la sfantu daca D-zeu itzi da in dar ,nu iti baga si in traista....am atatea citate din Biblie ,sfinti si filozofi care incep cu...."indrazniti..."...incat as plictisi ....dar ,felicitari si Alinei....brava dragelor....sa va tina D-zeu asa si numai realizari sa aveti!

p.s. da miss bunny(mesaj privat sorry).....se aplica in TOATE cazurile! Very Happy
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Mar 02, 2009 10:58 pm

AMR 2 ore Smile la 00:45 in noaptea asta ne pleaca trenul (speram cu amandoua IN el) Wink) eu si alina ne luam la revedere de la buzau pentru cateva zile si ne indreptam catre necunoscut... aka Iasi Razz urati-ne noroc Smile daca o s am ocazia o sa incerc sa va tin la curent cu ce se intampla acolo.
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
Vizitato
Guest




Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeTue Mar 03, 2009 7:25 am

Succes si tie si Alinei:D sa aveti grija de voi si sa nu lipsiti d la cursuri:P^^
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 5:30 pm

am reusit sa imi rup putin din timp si sa va dau raportul; Razz in primul rand oamenii de aici sunt grozavi iar programul chiar se respecta la secunda. totusi nu e un progrm atat de incarcat si serios cum a fost acela din Bonn( doar suntem in romania:p) dar am avut cateva dezbateri interesante, am descoperit cateva energizere foarte fun si care nu te fac sa te simti de parca ai fi la gradinita( poate ca le vom folosi in propriul nostru proiect in viitor:) ) Iasiul e un oras uimitor, desi nu am vazut decat o mica parte din el, mai ales in ceea ce priveste " cultural entertainemen". acum trebuie sa plec. o s revin cu info Wink
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 7:22 pm

multumim ca ne tii la curent si sper sa inveti cat mai multe....adica sa invatati. si tu si alina:D
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeThu Mar 05, 2009 8:00 am

Ma scuzati ca am fost atat de garbita ieri incat nu v-am dat suficiente detalii. Asa cum putem vedea si in titlu seminarul, acesta se axeaza pe diversitate, asa ca in aceste doua zile am vorbit despre asta si cum se reflecta in vietile noastre si in activitatea asociatiilor din care facem parte. am trait o experienta unica aseara cand la invitatia unui anticar din Iasi am participat la o sesiune foarte placuta de recitat poezie, ascultat muzica simfonica si ascultat anectode din culisele scenei culturale romanesti. Very Happy
Astazi urmeaza sa invatam cum se scrie un progrem YIA, dupa care vom avea parte de o mica "adunare" ( pt ca petrecere ar fi cumva un termen prea puternic Razz) iar in ultima seara vom merge la teatru.
Cam asta ar fi rezumatul, dar va vom povesti cu bucurie mult mai multe lucruri interesante cand ne vom intoarce.

PS:placerea e de partea mea, panther:)
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
Vizitato
Guest




Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeThu Mar 05, 2009 1:25 pm

ce norocoase sunteti faceti ceva frumos pe langa sa invatati sa scrieti proiecte:D a fost atinsa si partea culturala aici bravo!
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeThu Mar 05, 2009 2:44 pm

foarte interesant...e mai mult partea culturala...si intr-un oras atat de frumos ca iasi...ma bucur pt voi:)
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeSun Mar 08, 2009 5:06 pm

si ne-am intors din nou in dragul nostru Buzau... Neutral N-as putea spune ca ma incanta prea mult acest lucru, dar nu pot sta tot timpul prin staini, nu? Razz

Nu stiu ce as mai putea sa va pvestesc aici in asa fel incat sa nu ma lungesc pe cateva pagini, dar o sa incep prin a-mi exprima incantarea (desi e putin spus "incantare") ca am reusit sa aflu atat de multe despre scrierea de proiecte, despre accesarea de fonduri, despre cautarea de parteneri si tot felul de chestii de culise care ajuta la toate astea. De abia acum am inteles cata munca trebuie depusa chiar si doar pentru a fi selectat ca partener in proiectele scrise de altii.

Dar seminarul nu a fost doar munca. Desi a avut loc in Romania, tot am avut parte de interculturalitate. Am aflat multe despre cultura americana de la Justin, un voluntar peace corps in Romania, sau despre cultura dar si legislatia privind discriminarea in Marea Britanie de la trainerul nostru Gerald. Ne-au fopst aratate o serie de energizere si activitati creative care ar putea prinde la tineri mult mai bine decat cele pe care le cunosteam, am gustat un pic din cultura ieseana cu ajutorul unui anticar local destul de cunoscut in Romania, domnul Grumazeanu, ca mai apoi sa ne delectam cu o piesa de teatru nonconformista, "Bad bed stories". Si am mai realizat si faptul ca zicala "it's a small world' se aplica cu atat mai mult la lumea ong-urilor(Pingu stie despre ce vorbesc)

Nu o sa divulg acum totul pentru ca vreau sa va tin in suspans pana la urmatoarea intalnire Wink Razz. poate ca acesta va fi un motiv in plus sa ne vedem cat mai curand Smile

PS: stiu ca postul asta vine cu o zi intarziere, dar netul meu a tinut mortis sa imi demonstreze ca poate fi rebel si pur si simplu nu a mers.
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
Vizitato
Guest




Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeMon Mar 09, 2009 4:01 pm

Perfect stiam ca va iesi bine de acea nu-mi faceam grije:) ii invitam si pe ceilalti sa participe la vviata de training pentru a vedea o alta lumea a programului "Youth In Action" si de ce sunt eu foarte sigur este faptul ca in curand vom scrie noi propriile proiecte pe care le vom desfasura asta fiind un lucru foarte bun:) ASA CA IMPLICATE!
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitimeWed Mar 25, 2009 5:27 pm

ar fii o idee.....sa ne apucam si noi de scris propriile proiecte, mai ales ca acum nu mai sunt alone, like last year;Wink
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
Sponsored content





Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Empty
PostSubject: Re: Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie   Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie Icon_minitime

Back to top Go down
 
Respect pentru diversitate - training pentru ONG-uri, Iasi, 3- 6 martie
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Managementul voluntarilor in contextul programului Tineret in Actiune, Iaşi, 3-5 martie 2009
» "Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training
» Izmit, Turcia 1-6 martie 2009
» Simeria Veche, HD, 20-22 martie 2009, Metode si instrumente
» Targu-Jiu,18-20 martie 2009,Scrierea propunerilor de finantare

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Tineret Buzau 2007 :: TB 2007 :: Proiecte (Projects) :: Proiecte viitoare (Future projects)-
Jump to: