Tineret Buzau 2007
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 "Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Vizitator




Posts : 28
Join date : 2009-01-26
Age : 33

"Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Empty
PostSubject: "Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training   "Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Icon_minitimeMon Jun 08, 2009 8:58 am

Creating communities

Educatie pentru drepturile omului - training
Cerna, 22-28 iunie 2009

“Liga pentru Educatie, Cultura si Sport” (LECS) este o organizatie a carei viziune este “Oameni pentru o societate armonioasa”. Acest training s-a nascut din pasiunea unor oameni pentru drepturile omului, pentru non-discriminare si diversitate, din dorinta de a reaseza valorile unor comunitati.

Educatia pentru drepturile omului este vazuta drept unul dintre cei mai importanti piloni ai constructiei Europei si ai conceptului de cetatenie europeana. De aceea, institutii europene precum Consiliul Europei sau Comisia Europeana acorda o importanta deosebita promovarii acestei teme.

“Creating communities” este unul dintre cele 6 proiecte cofinantate anul acesta de catre Consiliul Europei, Directoratul de Tineret si Sport, prin programul “National and Regional Training Courses in Human Rights Education”.

Obiectivele trainingului:
- dezvoltarea de cunostinte, abilitati si atitudini privind educatia despre drepturile omului pentru 20 de tineri cu varste cuprinse intre 18 si 30 ani;
- aprofundarea intelegerii participantilor cu privire la concepte cheie ale drepturilor omului;
- familiarizarea participantilor cu abordarea si activitatile din manualul Compass, adaptate la contextul si realitatea locala;
- formarea la nivel national a unei retele de multiplicatori privind educatia pentru drepturile omului.

Vom folosi metodologia dezvoltata prin Compass, un manual de educatie despre drepturile omului pentru tineri, lansat de Consiliul Europei in 2002. Compass (sau Repere, in versiunea in limba romana) a fost tradus in 25 de limbi si cuprinde atat informatii cat si activitati practice si metode ce pot fi utilizate in contexte de educatie formala sau de educatie non-formala.

Download formular de candidatura: http://lecs.ro/wp-content/uploads/2009/06/formular-candidatura-creating-communities.doc
Back to top Go down
Vizitator




Posts : 28
Join date : 2009-01-26
Age : 33

"Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Empty
PostSubject: Re: "Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training   "Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Icon_minitimeMon Jun 08, 2009 9:09 am

Unul dintre trainerii acestui program este un prieten bun de al meu, Mihai Iordache, si va spun ca este unul din cei mai trazniti oameni pe care i-am cunoscut. Aplicati cei care aveti timp in perioada 22-28 iunie 2009. Nu va va parea rau.Razz. Din cate am inteles de la el,il intereseaza si distribuitivitatea geografica, si a primit multe cereri din Bucuresti, deci aveti sanse mari sa fiti acceptati. Good luck for those who dare. Smile
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

"Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Empty
PostSubject: Re: "Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training   "Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Icon_minitimeMon Jun 08, 2009 9:24 am

Apel catre "mezinii" TB 2007;) Proiectele in romania pot fi foarte interesante asa ca nu fiti timizi si aplicati. Nu va costa decat cateva minute in care completati formularul si asa puteti dobandi experienta pentru proiectele viitoare in afara tarii. Dupa cum stiti acestea au inceput sa fie cam doar pentru majori, asa ca cele nationale sunt cam singura voastra sansa pana impliniti 18 ani;)
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
OanaT.
Guest




"Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Empty
PostSubject: acceptare training   "Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Icon_minitimeFri Jun 12, 2009 4:25 pm

Buna!
Am urmat sfaturile voastre, am completat formularul de candidatura si...am fost acceptata. Very Happy
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

"Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Empty
PostSubject: Re: "Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training   "Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Icon_minitimeFri Jun 12, 2009 4:50 pm

felicitari, dna prof:)D....si intr-adevar simina, sunt proiecte mai mult pentru majori inafara dar si acesta e la fel,adica tot pentru majori,deci si aceasta sansa s-a spulberat:-J dar asta nu e o problema pt nimeni:-J:), sau cel putin, nu pentru mine........

chiar ma bucur ca ati fot acceptata dna tudor...va urez succes, si...aceasta e o ocazie sa invatati pentru proiectele din strainatate:)
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

"Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Empty
PostSubject: Re: "Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training   "Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Icon_minitimeFri Jun 12, 2009 9:02 pm

Felicitari Smile
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
Sponsored content





"Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Empty
PostSubject: Re: "Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training   "Creating communities"  Educatie pentru drepturile omului - training Icon_minitime

Back to top Go down
 
"Creating communities" Educatie pentru drepturile omului - training
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Training Course "Mainstreaming minorities"
» drepturile de autor
» Concursul "Innovating Minds - Premiile Cehe pentru Tineri Europeni"
» Inscriere participanti Laborator de educatie nonformala
» Curs de formare Actiunea 1.3- "Get involved" Castelo Branco,Portugalia: 21- 26 aprilie 2009

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Tineret Buzau 2007 :: TB 2007 :: Proiecte (Projects) :: Proiecte viitoare (Future projects)-
Jump to: