Tineret Buzau 2007
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009

Go down 
3 posters
AuthorMessage
tineret_buzau2007

tineret_buzau2007


Posts : 44
Join date : 2008-10-11

International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Empty
PostSubject: International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009   International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Icon_minitimeTue Sep 29, 2009 11:07 am

Title: Blending World – Finding Solutions to Increase Opportunities
Date: September 30th - October 7th 2009
Venue: Breitenbrunn, Austria

Some Background Information
Audio Aktiv - Bandplatform of Breitenbrunn, was founded in 2000 by a couple of young musicians and music freaks, to solve problems and realize dreams together, which are shared by every band. Like setting up at least one rehearsal room, the acquisition of technical equipment or the promotion of our to event organizers. We also organise events on our own (“Rock the Lake”, “Downstairs concerts”, etc.) and send bands to national and international band contests. Last not least we give non-formal musical lessons for kids interested in music making. The last years we started to participate in various actions under the European “Youth in Action” programme to broaden our knowledge, skills and attitudes and to explore new inputs of creativity. For the upcoming future we want to enlarge our creative scale to other forms of artistic expression like writing, photography, graffity etc. Active youth participation through arts and young medias will be the core of our work in the future. Audio Aktiv is a non-profit organisation on a voluntary basis.
The use of media and arts becomes more and more a topic under discussion and promotion with regards to youth (cultural) participation.
The previous experiences of participants, in the formal and non-formal sectors of youth participation, will be the starting point of the programme and of the learning process
The course will use a wide range of methods and tools from non-formal education, such as:
interactive workshops of arts
discussions
team building exercises
simulations
field work within the neighbourhood
theatre games and role play
creative writing following the Loesje-method
use of Information Technology
2
With the suggested project, we aim at developing a process of reflection and action about the use of arts and socalled young medias as tools to promote participation of young people in their communities and the possibility to fulfill their needs, interests, dreams and expectations through creativity.
Aim
Objectives
To improve participants’ knowledge, skills and attitudes with regards to the use of arts and young medias in their organizations
To offer a first hand intercultural experience that will inform both their future roles as youth leaders and also their own personal development
To share experiences and good practices in the given topic
To provide participants with space for reflection and feedback on the training process and content
To gain a better understanding of the YiA programme
To encourage participants to start new projects of active local youth participation, developing partnerships, networks and project ideas for the benefit of their personal development
To promote and support life long learning and non formal education as useful tools to achieve these goals
Back to top Go down
tineret_buzau2007

tineret_buzau2007


Posts : 44
Join date : 2008-10-11

International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Empty
PostSubject: Re: International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009   International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Icon_minitimeTue Sep 29, 2009 11:12 am

uram succes lui CATALIN COSMA si lui ALINA NESU in Austria si ii asteptam cu cat mai multe informatii utile si sunt convins, cu o prezentare de exceptie a proiectului!ii multumim lui Catalin pentru ca este alaturi de noi si in felul acesta avem un reprezentant de baza in Bucuresti si mai mult decat atat un om cu o extraordinara experienta in domeniul educatie non-formale si a proiectelor de tineret!drum bun si atentie la condus.....
Back to top Go down
pink panther

pink panther


Posts : 329
Join date : 2008-10-11
Age : 32
Location : buzau, romania

International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Empty
PostSubject: Re: International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009   International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Icon_minitimeTue Sep 29, 2009 6:52 pm

so...mult succes celor care merg acolo. ne bazam pe voi si stim ca sunteti oameni cu experienta!!Smile stim ca ne veti face mandrii, aveti grija de voi!!SmileSmile
Back to top Go down
http://girlonthemoving.blogspot.com
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Empty
PostSubject: Re: International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009   International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Icon_minitimeTue Sep 29, 2009 8:00 pm

multumim pentru urari si pentru sustinere:D
eu una chiar am ceva emotii de data asta. probabil pentru ca am in minte ideea (preconceputa de altfel) popoarelor germanice perfectioniste si stricte (vezi Bonn) sau poate pentru ca proiectul are o serie de elemente noi pentru mine, cum ar fi LOESJE sau mutarea serii culturale din eternul lobby in... piata centrala a orasului International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Affraid .
Dar sper sa fac fata cerintelor, sa nu va dezamagesc nici de data asta si sa las organizatorilor o impresie buna despre Romania si Tineret Buzau 2007.
Pentru Cata nu-mi fac griji din punctul asta de vedere. Ii urez doar somn usor in noaptea asta, k maine sa fie apt pentru sofat International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Icon_smile

IN YOUTH WE TRUST International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Icon_cheers
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Empty
PostSubject: Re: International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009   International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Icon_minitimeThu Oct 08, 2009 10:41 pm

Si iata ca s-a mai dus o saptamana de “antrenamente”... Acum ar fi bine sa ne intorcem la realitate, iar eu poate o sa reusesc sa ajung si la facultate (dupa o saptamana de cursuri ar fi bine sa poata colegii si profesorii sa asocieze si o fata acelui nume de pe liste Wink) ) Dar inainte de asta tin sa mentionez ca am mai
pus o tara pe harta TB2007(nu EU,ci NOI... Razz ) si din nou am fost surprinsa intr-un mod mai mult
decat placut de toate aspectele TC-ului.



Mentionez ca in randul acelor aspect nu intra si drumul
Bucuresti-Breitenbrunn si retur, care din motive pe care nu le-am putut
controla a durat muuuult mai mult decat preconizasem. Dar asta e ceva de
povestit la o cafeluta ieftina de la automatul din colt inainte de cursuri, nu
pe forum la o conversatie tastata Razz


Dar pana la cafeluta va fac un rezumat al TC-ului, care chiar
s-a desfasurat in functie de programul pe zile (si asta chiar e o premiera pentru
mine). Dar acolo s-a oprit asemanarea dintre organizatori (total malakies Razz )
si idea preconceputa de popor germanic rigid, rece si strict. Localnicii nu se
putea sa fie mai primitori si mai dornici sa ajute, cat despre gazdele noastre…intreaga
echipa a reusait sa gaseasca acel echilibru intre norma de workshop-uri si
timpul pentru socializare si schimb intercultural.


Am avut parte de
workshopuri serioase si foarte productive, in care pentru prima data chiar nu
mi s-a mai impus rolul pasiv de “elev” ci mi s-a dat ocazia sa contribui cu informatii, pareri, exemple din experienta
mea. Tot respectul pentru Sakis, trainerul nostru, care nu a incercat niciodata
sa se impuna ca lider al discutiilor, ci mai degraba ca moderator, punand intrebarile
potrivite care sa ne faca sa gandim si sa gasim singuri raspunsurile, avand in
acelasi timp grija ca dezbaterile sa nu degenereze in certuri inutile si nesfarsite
si folosind metode interactive si atractive (fara energizante penibile si cu un
usor iz de gradinita sau clase primare) Metodele folosite d ei uneori chiar
faceau sa ma irite scurta pauza de cafea ce ne intrerupea din “lucru” (pauza care
in alte proiecte ar fi parut o oaza de liniste si pace) Wink).


Totusi, cand venea vremea pentru “social time” (da, pana si
asta era trecut in program) chiar ma simteam ca un copil in magazinul cu
dulciuri (asta pentru ca jucariile nu m-au pasionat niciodata atat de mult Razz )…
oameni cu atat de interesanti, cu povesti atat de surprinzatoare si
personalitati extreme de diverse (uneori in cadrul aceluiasi individ J ), era greu sa de
decizi cu care din ei sa discuti, cu care sa te imprietenesti… de la Andre, voluntarul
brazilian ce reprezenta slovacia, la Beartla - profesorul Irlandez ultra analitic,
fara ureche muzicala si cu gesturile tipice lui, de-a drepul hilar de ciudate,
la Angie - mama a 4 copii si profesooara de break-dance la un centru de tineret,
sau Terezia – cu o familie in care voluntariatul e deja o traditie, si lista nu se opreste aici.


Unul din lucrurile pentru care organizatorii merita toate
aprecierile este faptul ca au avut grija ca TC-ul sa fie foarte vizibil in
cadrul comunitatii si au creat ocazii de interactiune intre locuitorii din Breitenbrunn
si participanti. Printer altele, impartiti in grupuri de 4-6 a trebuit sa iesim
pe strazi si sa gasim cate 15 oameni care sa ne raspunda la un chestionar in
limba engleza (iar oameni pe strada si cu atat mai mult vorbitori de engleza
sunt la fel de greu de gasit acolo ca si cascadele de tip Niagara prin desertul
Atacama). Dar cumva ne-am descurcat si chiar a fost distractiv sa folosim “body
language” pentru a comunica despre “youth participation” sau “EU mobility” si “personal development” . Mai mult, seara cultural s-a transformat in “market
of nations”, unde locuitorii din Breitenbrunn au fost invitati (si chiar s-au si
prezentat in numar foarte mare) sa deguste delicatesele si sa se destinda cu “programele
artistice” ale participantoilor din cele 13 tari. Nu pot spune despre eveniment
decat SUCCES TOTAL Very Happy . Iar ca o mica
adnotare… seara culturala a debutat cu o surpriza pentru Alex, organizatorul,
care isi sarbatorea ziua de nastere… si s-a sfarsit dupa miezul noptii, cand
deja subsemnata se mandrea cu inca un an plin de evenimente bifat pe certificatul de nastere Wink) Multumesc
tuturor pentru ca m-au facut sa uit ca nu eram langa familie si sa imi amintesc
doar ca eram intre prieteni Very Happy. Danke malakas Wink


Cred ca deocamdata e sufcient ce am scris. Acum astept
completari si din partea lui Cata, soferul
care s-a sacrificat la volan atata amar de vreme in timp ce “copilotul” lui era
in Lala-land iar GPS-ul intr-o dispozitie usor sadica Wink)
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
Sponsored content





International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Empty
PostSubject: Re: International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009   International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009 Icon_minitime

Back to top Go down
 
International Training Course, Breitenbrunn, Austria September 30th - October 7th 2009
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» EC TC (EUROPEAN CITIZENSHIP TRAINING COURSE) Slovenia 2009 23-29 noiembrie
» Global Climate Week 21 – 25 September 2009
» Concurs internaţional de scenarii radiofonice 2009 !
» 2009 CIPE International Essay Competition
» 2009 INTERNATIONAL ESSAY CONTEST FOR YOUNG PEOPLE

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Tineret Buzau 2007 :: TB 2007 :: Proiecte (Projects) :: Proiecte viitoare (Future projects)-
Jump to: