Tineret Buzau 2007
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tineret Buzau 2007

Forumul oficial al Asociatiei Tineret Buzau 2007
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3

Go down 
4 posters
AuthorMessage
tineret_buzau2007

tineret_buzau2007


Posts : 44
Join date : 2008-10-11

"YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Empty
PostSubject: "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3   "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Icon_minitimeSun Mar 29, 2009 12:16 pm

Within the European “Youth in Action” Programme the Training Course “Young people living old continentals” was a 4.3 project and took place in Izmit, Turkey between 1.03.2009 and 6.03.2009. During those 6 days youth workers and youth leaders, come together to debate and to promote the common interest of young people from Europe. The participants were from Romania, Turkey, Poland and Hungary. This training course goal was to put together people from different religion and mentalities (Muslims, Jews, Catholics and Orthodoxies) that had found that over these formal differences we have the same essence, the same values, problems, goals and aspirations. We have discovered each other within mix work groups and we realize that for youth future our intercultural experiences are extremely valuable. Besides that the project was a real adventure because of the location. Even the project had to took place in Izmit City the leaders of the project prepared a surprise for us, surprise that put us in difficulty sometimes. In fact we had a great time in the mountains even some of us were prepared for a hot Turkish winter near the sea. Sometimes we have to be prepared for everything. Anyway we had a nice experience along with our friends.
Back to top Go down
edooku

edooku


Posts : 69
Join date : 2008-10-11

"YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Empty
PostSubject: Re: "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3   "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Icon_minitimeFri May 01, 2009 5:14 pm

Constantinopol...ca niciodata am retrait lumea byzantina!...calatoria mea in prima parte NU a avut de a face cu proiectul dar a fost minunata...marele apeduct,...mormantul celui care a pus omenirea in stand-by pt 500 de ani(mahomed cel batut de 2 ori de al nostru Stefan cel Mare)...zidurile lui Theodosie cel mare ,platul Vlaherne,biserica din fier(ce apartine comunitatii bulgare),Patriarhia Ecumenica si slujba de vecernie oficiata in elina de insusi prefericirea sa Bartolomeoy,plimbarea pe langa”cornul de aur”…serile minunate de la “gradina lui Ali-pasa” dar mai ales minunea lumii elenistico-crestine ,biserica Χορα(Chora).
Mozaicurile din tavan sau de pe peretii de sus ,nedistrusi de furia pagana a osmalaiilor fanatizati m-au incantan la limita simtirii umane.Mozaicurile unice ,de o frumusete fara de seama,ne povestesc in limbajul iconei (biblia celor fara de carte) istoria Nascatoarei de Dumnezeu!
Simplitatea povestii,culorile moarate,Dumnezeirea ce razbate (in ciuda vicisitudinilor)din fiecare piatra a mozaicului ma lasa intr-o reverie mistica de inceput de mileniu!In frescele de la Chora simt mana lui Dumnezeu mangaindu-ma pe crestet!Lacrimile curg firesc nu din glandele lor anatomice ci din insusi punctual cardinal al simtirii umane!
Ce as putea adauga mai mult fara sa cad in banalitate…poate doar promisiunea ca data viitoare voi lua pe cati mai multi langa mine sa ne bucuram impreuna de miracolul etern al descoperirii scanteei divine din noi…la CONSTANTINOPOL!
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

"YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Empty
PostSubject: Re: "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3   "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Icon_minitimeTue May 05, 2009 8:29 pm

Si acum intelegem de ce unii oameni au studiat teologia Razz Foarte frumos descris, dar poate putin subiectiv punctul tau de vedere. Spuneti-mi Toma Necredinciosul (ca sa pastrez oarecum legatura cu religia:P) dar mie mi-e putin cam greu sa cred ca asemenea sentimente profunde pot fi trezite de doar cateva mozaicuri in cineva care nu are deja o puternica legatura spirituala cu tot ceea ce reprezinta ele. E doar o parere personala:) Probabil pana nu voi vedea cu ochii mei nu voi putea sa cred ca frumusetea acelor locuri este intr-adevar atat de marcanta pentru o persoana oarecare.
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
poison i
Guest




"YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Empty
PostSubject: Re: "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3   "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Icon_minitimeWed May 06, 2009 7:44 am

era un banc :.."si tu ai dreptate, si tu ai dreptate..."..."nu e posibil sa aiba amandoi dreptate"...."asa e, si tu ai dreptate" Smile teologia (cf.DEX) e o disciplina de studiu, dar obiectul ei este unul propriu maselor:religia (oricare ar fi ea)....ca atare e posibil ca asemenea emotii sa apara in interiorul fiecaruia dintre noi, indiferent de lacasul de cult in care ne aflam si de coordonatele geografice ale acestuia........asemenea trairi te pot coplesi si atunci cand treci numai pe langa o biserica, oricare ar fi ea. Icoanele, mozaicurile, frescele, etc. sunt doar niste simboluri. Ceea ce iti inspira ele, depinde de natura ta interioara, fie ca esti un "oarecare", fie ca esti un "connaisseur" Smile parerea mea....
Back to top Go down
symyna

symyna


Posts : 173
Join date : 2008-10-18
Age : 33
Location : buzau, romania

"YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Empty
PostSubject: Re: "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3   "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Icon_minitimeWed May 06, 2009 7:07 pm

comentariul legat de studierea teologiei era acolo doar ca sa evidentieze influenta acelei legature pre-existenta de care vorbeam( pentru ca de cele mai multe ori alegi sa studiezi aceasta disciplina pentru ca te pasioneaza si vrei sa depasesti nivelul de cunostere inocenta si poate superficiala a religiei). nu am vrut sa insinuez ca numai cunoscatorii pot avea parte de astfel de trairi "mistice".

poate ca nu m-am exprimat in cel mai clar mod posibil si am fost gresit inteleasa. tot ceea ce am vrut sa spun era ca in cazul in care nu esti o persoana religioasa ( asa cum sunt din ce in ce mai numerosii atei sau agnostici) o biserica, o moschee, un templu, sau orice alt simbol religios probabil ca te va impresiona, insa pur si simplu ca orice alta cladire cu o arhitectura deosebita... vei admira meticulozitatea cu care au fost alcatuite acele mozaicuri, dar nu te vei simti patruns de o " reverie mistica de inceput de mileniu" si nici nu vei simti cum lacrimi razbat din "punctual cardinal al simtirii umane"; ti se va parea interesant faptul ca oamenii au simtit nevoia cladirii unor astfel de monumente de-a dreptul intimidante in cinstea crezului lor, dar probabil ca fiinta ta nu se va cutremura in fata dumnezeirii... si asta e tot o parere personala Wink sper ca in sfarsit am reusit sa ma fac inteleasa Smile
Back to top Go down
http://anymys-symyna.deviantart.com
MariaS




Posts : 52
Join date : 2008-10-24

"YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Empty
PostSubject: Re: "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3   "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Icon_minitimeThu Jul 09, 2009 6:35 pm

În limba română, cuvântul icoană are conotaţii preponderent spirituale. Icoana a fost numită „Evanghelia în culori”, „Teologia în imagini” sau „fereastră spre infinit”. Ea este o necesitate sufletească şi duhovnicească a vieţii religioase a creştinului.

Icoana nu este sinonim cu imaginea. Cu siguranţă, în faţa unei icoane, omul are alte trăiri decât cei care văd o fotografie a aceleeaşi icoane.
Back to top Go down
Sponsored content





"YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Empty
PostSubject: Re: "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3   "YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3 Icon_minitime

Back to top Go down
 
"YOUNG DINAMICS OF OLD CONTINENTAL” Izmit, Turcia 1-6 martie 2009 action 4.3
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Izmit, Turcia 1-6 martie 2009
» "Full Time Young!" Marksa Estonia! 04.08.09-14.08.09
» kilis -turcia 18-25 ianuarie 2009
» Simeria Veche, HD, 20-22 martie 2009, Metode si instrumente
» Targu-Jiu,18-20 martie 2009,Scrierea propunerilor de finantare

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Tineret Buzau 2007 :: TB 2007 :: Proiecte (Projects) :: Proiecte la care am participat (projects we have participated in)-
Jump to: